پرسش‌های متداول

سازمان‌ها/ دانشگاه‌ها/ انجمن‌های علمی همکار در انتشار مجله:دانشگاه جامع امام حسین (علیه‌السلام)روند داوری مقاله در فصلنامه چقدر طول خواهد کشید؟طول داوری به موضوع مقاله، تعداد مقالات در حال داوری و... بستگی دارد. دواری نهایی حداقل 2 الی 3 ماه طول خواهد کشید. در صورتی که مقاله‌­ای در بازه زمانی کوتاه تری به نتیجه برسد از طریق سامانه به نویسنده اطلاع رسانی خواهد شد.اگر نام کاربری و رمز عبور خود را فراموش کنم، چه کار باید بکنم؟بر روی گزینه «ورود به سامانه» در بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید. سپس بر روی گزینه رمز ورود به سامانه را فراموش کرده‌ام! کلیک کنید. آدرس ایمیلتان از شما درخواست خواهد شد. سپس ایمیلی دریافت خواهید کرد که به شما اجازۀ تغییر رمز ورود را خواهد داد.چگونه از آخرین وضعیت مقاله ارسالی خود اطلاع پیدا کنم؟نویسنده مسئول مقاله می­‌تواند از طریق سامانه نشریات، در صفحه شخصی خود وضعیت مقاله را مشاهده کند.گواهی پذیرش چه زمانی صادر می شود؟پس از تأیید اصلاحات نهایی نویسندگان از سوی داوران و سردبیر محترم فصلنامه گواهی پذیرش صادر می‌شود.آیا می توان مقاله خود را به چند فصلنامه ارسال نمود؟خیر. این خلاف اخلاق در نشر است. اگر چنین کاری صورت بگیرد مقاله شما چاپ نخواهد شد؛ و اگر چاپ شده باشد از آن سلب اعتبار خواهد شد.آیا فصلنامه جمعیت و پیشرفت یک مجله دسترسی آزاد است؟ مزایای انتشار در مجله دسترسی آزاد چیست؟بله، فصلنامه جمعیت و پیشرفت، یک مجله با دسترسی آزاد است. خوانندگان، دانشجویان، پژوهشگران، متخصصان، معلمان و نویسندگان می‌توانند به راحتی به مطالب مجله دسترسی آزاد داشته باشند.ترتیب نویسندگان به چه صورت می‌باشد؟ترتیب نویسندگان بایستی در مقاله و سامانه بارگزاری مقاله یکسان باشد و نویسنده مسئول حتماً باید مشخص شده باشد.داوران از اسامی نویسندگان مقاله اطلاع دارند؟خیر، اسامی نویسندگان اعلام نخواهد شد. در واقع مقاله بدون اسامی نویسندگان به داوران ارسال می‌شود و حتی اگر داوران کنجکاو باشند و بخواهند اسامی نویسندگان بدانند، به آنها اعلام نخواهد شد.اسامی داوران به نویسنده اعلام ‌می‌شود؟خیر، نام داوران اعلام نخواهد شد.آیا نامه پذیرش صرفاً با نام نویسنده مسئول ارسال می‌شود؟معمولاً سردبیر نامه پذیرش را به نویسنده مسئول مکاتبات ارسال می‌کند؛ اما اسامی بقیه نویسندگان زمان چاپ مقاله نه تنها بر روی مقاله درج می‌شوند، بلکه اسامی آنها در گواهی پذیرش هم آورده می‌شود و جای نگرانی در این رابطه وجود ندارد.ارکید ORCID چیست؟ روش ثبت نام ارکید ORCID چگونه می‌باشد؟ و چرا باید داشته باشیم؟ داشتن کد ارکید ORCID چه مزایایی دارد؟

ORCID مختصر شده عبارت Open Researcher and Contributor به معنای «محقق و مشارکت کننده آزاد»، است. ایده اصلی آن در سال 2009 توسط جمعی از پژوهشگران و دانشجویان در آمریکا و کانادا، جهت حل و رفع یک ابهام درباره نام های مشابه محققین بنا نهاده شد. لینک روش ثبت نام و راهنمایی آن در صفحه اصلی فصلنامه اورده شده است.


 


هر فرد پس از ثبت نام یک ID مشخص خواهد داشت. در واقع با داشتن این کد یک اثر انگشت «علمی» یا «تجاری» خواهید داشت. همچنین بر اساس آن تمامی مقالات شما قابل ردیابی می باشند.


 


یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کد ORCID، امکان اتصال به تمام پایگاه‌های معتبر، از جمله ISI، اسکوپوس، Researchgate، Linkedin و... می‌باشد. همچنین این کد می‌تواند ابهامات مربوط به نام های مختلف یک نویسنده را برطرف نماید.


 


تمام افراد از جمله محققان، دانشجویان و اساتید هیئت علمی می توانند در پرتال www.orcid.org، به صورت رایگان ثبت نام کنند و اطلاعات خود را در زمینه های تحصیلی، بیوگرافی، مقالات و کتاب ها، تکمیل نمایند.

در صورتی که سؤالات دیگری داشته باشیم، چکار باید کرد؟در صورتی که سؤالات دیگری داشته باشید، می‌توانید با کارشناس نشریه تماس گرفته و یا مکاتبه نمایید.